Pożyczki pod zastaw nieruchomości - na jakie rzeczy musimy patrzeć przy zaciąganiu ?


Pożyczka pod zastaw nieruchomości stała się w minionym czasie całkiem znanym zagadnieniem. Poglądy na jej temat bywają jednakże całkowicie różne. Swój chłodny klimat zawdzięcza przede wszystkim informacjom medialnym, jakie to przestrzegają przed rzekomymi minusami, jakie to się z nią łączą. Uprzedzają przed nierzetelnymi pośrednikami, którzy pod płaszczykiem przekazywanych pożyczek zabierali lokale mieszkalne ubogich ludzi.

Prawda wydaje się być jednak trochę w wyższym stopniu złożona niż w modelu ubodzy pożyczkobiorcy i źli pożyczkodawcy. W chyba każdej płaszczyźnie życia mamy do czynienia z wynaturzeniami a co za tym idzie nie można oceniać w sposób generalny określonego zjawiska. Typowa pożyczka pod zastaw mieszkania jest w całości pewna pod warunkiem, że każda z podpisujących umowę stron wie pieczołowicie na co się decyduje.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są oferowane przez podmioty prywatne (typowe kredyty hipoteczne w ich przeciwieństwie są (oferowane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na zasadzie swobody podpisywania umów przez równe strony, która to to zasada mieści się polskim KC. Strony umawiają się, że 1-a ze stron udziela pożyczki w konkretnej wysokości a druga strona zobowiązuje się ją zwrócić w określonym czasie, razem z dodatkowymi odsetkami i kosztami.


Z racji tego, że prywatny inwestor nie ma przywilejów banku (np. nie ma możliwości sprawdzać pożyczkobiorcy w BIK). Ubezpiecza się w takim razie poprzez zrealizowanie adnotacji w księgach wieczystych nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to relatywnie prosta konstrukcja od strony prawniczej.