Pożyczki pod zastaw nieruchomości - na co zwracać szczególną uwagę przy zaciąganiu ?


Pożyczka pod zastaw nieruchomości jest w minionym czasie dosyć popularnym zagadnieniem. Porady na jej temat pozostają jednakże skrajne. Swój nieprzychylny klimat zawdzięcza w szczególności informacjom medialnym, które to ostrzegają przed rzekomymi nieprawidłowościami, które to się z nią wiążą. Ostrzegają przed nieuczciwymi pośrednikami, którzy pod płaszczykiem przekazywanych pożyczek przechwytywali mieszkania ubogich osób.

Prawda zdaje się być jednakże nieco w wyższym stopniu złożona niż w modelu dobrzy pożyczkobiorcy i nierzetelni pożyczkodawcy. W chyba każdej płaszczyźnie życia mamy do czynienia z wynaturzeniami a co za tym idzie nie powinno się oceniać w sposób generalny określonego zjawiska. Przykładowa pożyczka pod zastaw mieszkania jest całkowicie bezpieczna pod warunkiem, że każda z podpisujących umowę stron zdaje sobie sprawę pieczołowicie na co się zgadza.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są udzielane przez podmioty prywatne (zwykłe kredyty hipoteczne w ich odróżnieniu są (oferowane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na zasadzie swobody zawierania umów przez równorzędne podmioty, która to zasada mieści się polskim kodeksie cywilnym. Strony umawiają się, że jedna ze stron użycza pożyczki w danej wartości a 2ga strona obiecuje ją spłacić w określonym terminie, razem z pobocznymi odsetkami i kosztami.

Z racji tego, że prywatny inwestor nie ma uprawnień banku (np. nie może weryfikować osoby w BIK). Zabezpiecza się wobec tego poprzez dokonanie wpisu w KW nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to relatywnie prosta konstrukcja od strony prawniczej.